Tisztelt Olvasók! A zoom.hu internetes híroldal 2018. december 21-én megszűnt. A domain a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül és az egyes írások nem kommentelhetőek. - STRAT-POL Kft.

Vb-döntő: Franciaország a világbajnok!

A húsz év alatt a harmadik vb-fináléját vívó francia válogatott volt az esélyesebb és látványos, gólgazdagg mérkőzésen 4–2-es győzelmet aratott Horvátország ellen.

Az eddigi két döntője során 1998-ban arany-, 2006-ban ezüstérmet szerzett a francia válogatott, amely a bronzmérkőzések közül háromból kettőt nyert meg eddig a világbajnokságok során, most pedig a vb-történelemben javítaná 3/2-re a mérleget, s erre meg is van minden esélye.

Persze az 1998-as vb-elődöntőt a franciák ellen elveszítő horvátok sem azért vannak a fináléban, hogy asszisztáljanak a francia diadalhoz, a gárda szeretne élni a történelmi lehetőséggel, s a nemzet első döntőjében rögtön aranyérmet szerezne – a finálét folyamatosan frissülő cikkünkben is követhetik.

FRANCE 2:1 CROATIA 1998

World Cup 1998 Saint-Denis, Stade de France GOALS 46′ 0-1 Davor Suker (assist – Aljosa Asanovic) 47′ 1-1 Lilian Thuram (assist – Youri Djorkaeff) 69′ 2-1 Lilian Thuram REFEREE Jose Maria Garcia-Aranda (Spain) LINESMEN Jorge Diaz Galvez (Chile) Fernando Tresaco Garcia (Spain) 4TH OFFICIAL Epifanio Gonzalez Chavez (Paraguay) YELLOW CARDS 45′ Aljosa Asanovic (CRO) 75′ Mario Stanic (CRO) 88′ Dario Simic (CRO) RED CARDS 76′ Laurent Blanc (FRA) ATTENDANCE 80,000 FRANCE AGE D.O.B.

Ami a kezdőcsapatokat illeti, sok meglepetés nincs bennük, igaz, nem is számítottunk rá. Egyetlen kérdés volt csak, hogy vajon Perisic felépül-e, de valójában ez is csak egy álkérdés volt: ki az a játékos, aki ne gyógyulna meg, ha világbajnoki döntőben léphet pályára?!

A kezdőcsapatok

Franciarország: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Pogba, Kanté– Mbappé, Griezmann, Matuidi – Giroud

Horvátország: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic – Rakitic, Brozovic – Rebic, Modric, Perisic – Mandzukic

Ha abból indulunk ki, hogy a legutóbbi két finálé során csak a hosszabbításban esett gól, akkor hosszú délután elé nézünk.

A francia válogatott ezért sem akar dominálni, sokkal fontosabb számára, hogy kontroll alatt tartsa a mérkőzést, s bár akad egy-két kecsegtető horvát támadás, az első 15 percben komoly lehetőséget nem jegyezhettünk fel.

Fotó: AFP/Europress (Kattintson a képre a galériáért!)

Aztán előrébb merészkedtek a franciák, Griezmann harcolt ki szabadrúgást közel 30 méterre Subasic kapujától, beívelését követően pedig a horvátok legjobb támadója, Mandzukic a saját kapujába csúsztatta a labdát. Öngóllal szerzett vezetést Franciaország (1–0), Griezmann pedig újabb gólpasszt adott, már ha ezt nevezhetjük gólpassznak.

TheSportMatrix 🇷🇺 🏆 on Twitter

Mandzukic egyébként az első játékos, aki világbajnoki döntőben öngólt jegyez, bár gyanítjuk, erről a dicsőségről örömmel lemondott volna. A gól után Mbappé iramodott meg a szélen, Vida szerelte, ezen kívül viszont nem sokat változott a mérkőzés képe. A horvátoknál volt többet a labda, de érdemi lehetőség nélkül, míg a franciák zártan védekeztek, arra várva, hogy mikor kontrázhatják le a hátrányban lévő riválist.

Nos, ehhez képest a horvátok bizonyították, hogy ezen a világbajnokságon semmilyen helyzetben sem szabad őket leírni, Modric szabadrúgását Vrsaljko fejelte középre a hosszú oldalról, s végül Perisic elé került a labda, aki egy csel után tizennégy méterről a kapu bal oldalába bombázott, fél óra után 1–1.

princess video 2 on Twitter

⚽️Final Day 🆚 #France 1 – 1 #Croatia 🎰Live Betting: https://t.co/yxMXJSNAdM #⃣ #Fra #Cro #FRACRO #FRAvsCRO #FRAvCRO #CroatiavsFrance #Worldcup2018Russia #Russia2018WorldCup #WorldCup #WorldCupFinal Gol Goal Gool: Perisic https://t.co/2b3XwxwA41

A 35. percben aztán lehetőséget kapott mindenki kedvence, a videóbíró is, miután egy francia szögletet követően a gólszerző Perisic kezéről pattant szögletre a labda. A játékvezető visszanézte a helyzetet, s az először ítélt kirúgás helyett – pedig az egyértelmű volt, hogy Perisicről ment ki a labda – jelezte, büntető következik!

Siaran Bola Live on Twitter

Handball Perisic = Penalty. VAR = No Debat

Három perccel később Griezmann már el is végezte a tizenegyest, és a balra ugró Subasic mellett magabiztosan gurított a kapuba, újra a franciák vezetnek (2–1)!

NOW IN SPORTS on Twitter

VAR: Penalty Review Penalty confirmed by VAR. Reason: There was a foul. #FRA regain the lead through @AntoGriezmann! #FRACRO 2-1 #WorldCupFinal https://t.co/jZ0wqLSVpB

A 43. percben ismét Modric szabadrúgása után veszélyeztettek a horvátok, de Lovren lövése szögletre pattant Pogbáról.

Jó iramú, izgalmas futballt hozott az első félidő, Horvátország birtokolta többet a labdát, sőt többet és pontosabban is passzolt, Franciaország azonban úgy vezetett 2–1-re a szünetben, hogy csak egyszer találta el Subasic kapuját.

A második félidő az elsőhöz hasonlóan folytatódott, mint az első, a horvátok birtokolták többet a labdát, a 49. percben pedig Lloris jó ütemű kifutása kellett, hogy tisztázzon a kapu felé száguldó Perisic elől. Érdekesség, hogy bár a torna eddigi részében az argentinok elleni mérkőzést leszámítva remekül zárt a francia védelem, a horvátok rámutattak, hogy – főleg szélen – igenis zavarba hozható a rivális.

Persze a gyors francia ellencsapás sem maradt el, Mbappé futotta le Vidát, éles szögből leadott lövését a rövid sarkot jól záró Subasic védte. Egy percre rá pedig Jimmy Jump követői rohantak a pályára, négy-öt bátor próbálkozó is berohant a fűre, s miközben üldözték őket a biztonságiak, egyiküknek a horvát védő, Lovren kapta el a grabancát.

Aman The World Cup🏆Fan on Twitter

A betolakodók után újra a labdarúgóké lett a pálya, a második félideji taktikáját szinte kizárólag Mbappé elfutásaira építő francia válogatott a támadó passza után került helyzetbe, Griezmann dekázott kettőt, majd Pogbához játszott, s a középpályás első kísérletét még blokkolták a védők, másodjára már a hálóba bombázott a semmit sem látó Subasic mellett (3–1).

World Cup on Twitter

A harmadik kapott gól teljesen megtörte a horvátokat, hét perccel Pogba gólja után jött a világbajnokság egyik nagy sztárja, Mbappé és jó 25 méterről a későn vetődő Subasic mellett a jobb alsó sarokba lőtt (4–1). Valószínűleg ekkora fogytak el végleg a horvát játékosok, erő és hit sem maradt már, a 66. percre eldőlt a vb-döntő (Aztán pár perc és kiderült, dehogy dőlt el, a horvátokat nem lehet megtörni, bár a fáradtság jelei azért látszódtak a brigádon). A háromszoros világbajnok brazil legenda, Pelé után Mbappé a második legfiatalabb játékos, aki világbajnoki döntőben gólt szerzett.

Tailgate Sports on Twitter

Kylian Mbappé scores to give #FRA the 4-1 lead on #CRO in the #WorldCup Final! Mbappé becomes the 2nd teenager to score in FIFA World Cup Final (Age 19 – Pele did it for Brazil in ’58 at 17yo) https://t.co/sZCgOEtH1T

Öt gól utoljára az 1970-es vb-döntőben esett, hat pedig az 1966-os során, akkor viszont hosszabbításos mérkőzésen, míg most 70 perc alatt, hiszen a könnyelműen cselezni próbáló Llorist letámadó Mandzukic szépített (4–2), 20 perce maradt Horvátországnak arra, hogy valahogy ledolgozza a hátrányát. Mandzukic egyébként az ötödik futballista a történelemben – Puskás Ferenc, Czibor Zoltán, Gerd Müller és Zinedine Zidane után –, aki világbajnoki és BEK/BL-döntőben is eredményes tudott lenni.

Hassan Omran 🇸🇦🇬🇧 on Twitter

Az utolsó tíz percre valamelyest csökkent a tempó, a franciáknak nem kellett sietni, Horvátország pedig már nem bírt sietni. Nem adta fel az együttes, ment előre, de már nem tudott komoly helyzetet kialakítani, érthető módon elfogyott az erő az együttes tagjaiból. Az ötperces hosszabbításban még Pogba lőhetett volna gólt, de talán őt is megzavarta, hogy elé került a labda, így 4–2-es győzelemmel lett (másodszor) világbajnok a francia válogatott!

Borítókép: Getty Images