Tisztelt Olvasók! A zoom.hu internetes híroldal 2018. december 21-én megszűnt. A domain a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül és az egyes írások nem kommentelhetőek. - STRAT-POL Kft.

Foci-vb: Belgium nyerte a bronzcsatát

A csoportkörben Belgium győzött, de annak a meccsnek nem volt tétje, a mostaninak viszont van, igaz, kérdés, hogy melyik gárdát hozza lázba a bronzmeccs, hiszen egyesek már a hátuk közepére sem kívánják az elbukott elődöntőt követő találkozót.

A kezdőcsapatok

Belgium: Courtois – Alderweireld, Kompany, Verthongen – Meunier, Tielemans, Witsel, Chadli – De Bruyne, Lukaku, Hazard

Anglia: Pickford – Jones, Stone, Maguire – Trippier, Loftus-Cheek, Dier, Delph, Rose – Kane, Sterling

A belgák kezdőcsapata mindössze két helyen változott az elődöntőhöz képest, az angoloknál viszont öten kerültek be, ez alapján akár azt is mondhatjuk, hogy a belgáknak fontosabb a találkozó.

Olyan már volt a világbajnokságok történetében, hogy két válogatott kétszer is találkozzon – 2002-ben a brazilok és a törökök –, arra viszont még nem volt példa, hogy két együttes a bronzmérkőzésen mérkőzzön meg másodszor egymással.

Komoly tétje van a mérkőzésnek Harry Kane számára, hiszen az angol támadó hat gólnál jár – ugyanitt tartott két meccsel korábban is –, míg a belga Lukaku négynél, a francia Griezmann és Mbappé háromnál, szóval ha Lukaku nem éri be Kane-t, akkor vélhetően megvan a gólkirályi cím.

fotó: AFP/Europress

Nos, ha Lukaku nem is, a belga válogatott gyorsan betalált, a 4. percben Chadli húzott el a bal szélen, beadására pedig Meunier érkezett a legjobban és az ötösről a furcsán felugró Pickford kapus lába mellett a kapuba lőtt, 1–0 Belgiumnak. Meunier a tizedik belga játékos, aki gólt lőtt ezen a vb-n.

Football GIFs on Twitter

A korai gól a belgáknak tett jót, az angolok ugyanis zavarodottan, bátortalanul futballoztak, a belgák viszont olyan tempóban mentek előre, mintha a vb-döntőben játszanának. A 12. percben Pickford védésére volt szükség De Bruyne lövése után, a belga válogatottnak szinte minden támadása magában hordozta a gólszerzés lehetőségét.

Az első negyedóra után elkezdett éledezni az angol válogatott, bár továbbra is óvatosan támadott csak az együttes, viszont legalább próbálkozott és sokat javított Courtois védési statisztikáján. A 20. percben már harmadszor védett a belga kapus, s egyik hárításhoz sem volt szüksége bravúrra.

A 24. percben jött az eddigi legnagyobb angol helyzet, Sterling passzolta vissza a labdát az érkező Kane-nek, aki azonban 14 méterről kecsegtető helyzetből a kaput sem tudta eltalálni, így Courtois számai nem javulhattak tovább.

Fél óra után egyértelműen látszott, hogy az angolok labdázni, a belgák viszont futballozni érkeztek a mérkőzésre, s ugyan lanyhult a tempó, ahogy Belgium ritmust váltott, máris aggódhattak az angolok. Akiknek így nem maradt más, mint az éneklés, bízva abban, hogy a biztatás majd segít a játékosokon.

Three Lions (Football’s Coming Home) (Official Video)

Baddiel, Skinner & Lightning Seeds – Three Lions (Football’s Coming Home) (Official Video) Listen on Spotify http://smarturl.it/TLFS_Spot Follow The Lightning Seeds Website – http://www.thelightningseeds.net/ Facebook – https://www.facebook.com/thelightningseeds/ Twitter – https://twitter.com/Lightning_Seeds Instagram – https://www.instagram.com/lightningseedsofficial/ Lyrics We still believe, we still believe We still believe, we still believe It’s coming home, it’s

A 35. percben jött az újabb belga helyzet, egy szöglet után Alderweireld lőtt nem sokkal a léc fölé. Alig volt olyan támadása Belgiumnak, amelynél nem lett volna üresen egy-egy játékosa, az előző lehetőség után egy perccel csak Chadli sérülése hiúsította meg az újabb helyzetet, az angol védők megint lemaradtak egyébként.

Ladbrokes on Twitter

Az első félidő végére már majdnem sikerült elaludnunk, s bizony egy szombat délutáni szunyókálás jobbnak is ígérkezett, mint a bronzmeccs. A belgák időnként megiramodtak, de komoly helyzetük már nem volt, az angol védők ugyanis rámentek a blokkolt lövések maximalizálására, a szünetben már négyszer belga próbálkozás akadt el a védőkben, a kapuig meg csak kettő jutott el – igaz, az egyikből gól lett, s azzal a korai találattal vezetett Belgium a félidőben.

Nemcsak a nézők lehettek elégedetlenek az angolok játékával, hanem Gareth Southgate kapitány is, aki a szünetben kettőt cserélt, lejött Rose és Sterling – igen, ők ketten összesen 90 percet játszottak –, helyettük pedig Rashford és Lingard érkezett.

A találkozó képe mondjuk sokat nem változott, az angolok továbbra is közepes tempóban próbálkoztak támadni, a belgák meg száguldottak, előbbi verzió a robbanékonyság hiánya miatt volt halálra ítélve, utóbi meg többnyire csak a tizenhatosig tartott.

Az 55. percben azért csak összejött egy angol helyzet, az egyik csere, Lingard beadásáról keresztbe elzúgó lövéséről maradt le Kane. Aki aztán négy perccel később hátra is dőlhetett, hiszen Lukakut lecserélték, így már csak úgy bukhatja el a gólkirályi címet, ha Griezmann, vagy Mbappé triplázik a holnapi döntőben. Amire azért nincs túl nagy esély.

Hatalmas volt a kontraszt a két együttes játéka között. Az angolok leginkább a rögzített szituációkan bíztak, s ahogy eddig is, felálltak a kapu előtt négyen-öten egymás mögé, majd különböző irányba szaladva – ez persze gondosan megtervezett variáció – próbáltak helyzetbe kerülni. Ezzel szemben Belgium a labdaszerzés után tempót váltott, két-három passz után már az angol tizenhatos környékére jutott, ahol viszont elfogyott a tudomány.

A 70. percben végre tényleg igazi helyzetet láttunk, ráadásul Anglia részéről, miután Dier tört be a tizenhatoson belülre, elpöckölte a labdát Courtois mellett, érkezett viszont Alderweireld és becsúszva a gólvonal előtt szögletre tisztázott.

Dier ziccere után is támadásban maradtak az angolok, az utolsó húsz percre tényleg izgalmassá vált a mérkőzés. Főleg a szögletek után veszélyeztetett a Southate-csapat, egyenlítenie azonban nem sikerült. Sőt, a 80. percben Belgium eldönthette volna a mérkőzést, egy újabb villámgyors és remek passzokból felépülő kontra után Meunir pazar kapáslövését védte bravúrral Pickford.

Ez viszont csak arra volt jó, hogy két perccel később döntse el Belgium végleg a bronzérem sorsát, ekkor Hazard már nem hibázott, De Bruyne passza után nyolc méterről a jobb alsóba lőtt, s ezúttal Pickford is tehetetlen volt.

FutbolMatrix ⚽ on Twitter

A motiváltabban és jobban is futballozó Belgium tehát megszerezte történelme első világbajnoki érmét, s ezúttal is bizonyította, hogy játékosai valóban a világ legjobbjai közé tartozó csapatot alkotnak, villámgyors, gyönyörű passzokból felépülő támadásaikat tanítani kéne.

Anglia meg… Nos, az angol válogatott biztosan nem a világ negyedik legerősebb csapata, de ezen a tornán valóban kifejezetten jól teljesített a gárda, élt az adódó lehetőséggel, és pontosan addig jutott el, amíg egy könnyű ágon eljuthatott egy olyan csapat, amely tökéletes szervezettséggel játszik. Viszont Anglia úgy lett negyedik, hogy két vereséget szenvedett, kétszer ikszelt, és csak három meccset nyert meg – abból kettőt Tunézia és Panama ellen –, Harry Kane pedig úgy lesz gólkirály, hogy hat találatából csak egyet lőtt az egyenes kieséses szakaszban, azt is tizenegyesből, az utolsó három mérkőzésen meg eredménytelen maradt.

Borítókép: AFP/Europress