A győzelmeken, a gólokon és a videóbírón kívül a nagyszerű vagy éppen szívszorító sztorikról is szól egy világbajnokság (és úgy általában minden világverseny). Így van ez az oroszországi focivébével is, ahol találunk olyan játékost, akit vert az apja, mert focizni akart, edzőt, aki 12 rokonát veszítette el egy szerencsétlenségben és olyan futballistát, aki egy gépfegyvert tetováltatott a lábára.
Raheem Sterling
Az angol válogatott és a Manchester City támadója május végén sokkolta a közvéleményt azzal, hogy villantott egy gépfegyveres tetkót a lábán. Az angol közvélemény ért ahhoz, hogyan borzolja a saját kedélyeit egy vébéfelkészülés közepén, így sokan kapásból nekiestek Sterlingnek azzal, hogyan képzeli, hogy a fegyvereket népszerűsít.

Fotó: AFP/Europress/Oli Scarf
A futballista az Instán válaszolt, mondandója azóta eltűnt a közösségi oldalról.
„Kétéves voltam, amikor édesapám meghalt, mert lelőtték.
Megfogadtam, hogy soha nem fogok fegyverhez érni. Én a jobb lábammal lövök, szóval ennek mélyebb a jelentése és még nincs befejezve” – írta Sterling.
A most 23 éves középpályás Jamaicában született, apja tragédiája Kingstonban történt és ötéves volt, amikor édesanyjával Londonba költöztek. Sterling 2015-ös, majdnem 50 millió eurós árával (ennyiért váltott a Liverpoolból a Citybe) a legdrágább angol futballista. Játékostársai és a futballszövetség is kiállt mellette a tetoválása miatti támadások során.
Aliou Cissé
A szenegáli kapitány az egyik legszínesebb egyéniség a vébén. Azon túl, hogy ő a legfiatalabb edző a mezőnyben, a maga 42 évével még a torna legidősebb játékosánál, a hétfőn pályára lépett egyiptomi kapusnál, El-Hadarinál is fiatalabb, Szenegál igazi vébéhőse. 2002-ben ő volt a vébére először kijutott szenegáli csapat kapitánya, most meg ő juttatta ki szövetségi kapitányként a válogatottat újra a tornára, 16 év után. Látványos megjelenése mellett egy vicces mozdulatsorral is magára vonta az érdeklődést, csapata pedig egyelőre nagyon jól szerepel, minden esélye megvan a továbbjutásra.
Az ember, aki úgy mozgott, mint egy gif és mém lett belőle
A legfiatalabb edző és az egyetlen fekete (afrikai/afroamerikai) szakember a világbajnokságon a szenegáli Aliou Cissé. Ha ez nem lenne elég, akkor a csapata lefocizta a lengyeleket és húsz vb-meccs után az egyetlen afrikai együttes, amelyik pontot szerzett (2-1-re nyerték első meccsüket Lewandowskiék ellen), sőt rajtuk kívül csak Tunézia szerzett gólt (11-esből, Anglia ellen) a kontinensről eddig a tornán.
Az már kevésbé ismert vele kapcsolatban, hogy 2002-ben 12 (más források szerint 11) rokona veszítette életét egy kompbalesetben. A Le Joola Dakarba tartott, és 800 férőhelyes járművön több mint 1800-an utaztak. Ez a történelem második legsúlyosabb polgári hajózási katasztrófája, a Titanicon is „csak” 1500-an haltak meg.
Alan Sugar this is Aliou Cissè #Sen manager, he lost 12 members of his family in a ferry disaster off the coast of Gambia. The Senegalese showed incredible resolve by helping Blues to victory at West Ham just three days later.
This is how we honoured him ! #bcfc pic.twitter.com/WQVo1SoGyX— Michael (@boiledbacon) 2018. június 20.
A fenti képen a birminghami lelátó látható, néhány nappal a tragédia után így fejezték együttérzésüket Cissével, aki akkor a Birmingham City játékosa volt. A futballista nem maradt tétlen, jótékonysági meccset szervezett Szenegál és Nigéria között az áldozatok családjainak megsegítésére.
Kelechi Iheanacho
Nem a torna főszereplője egyelőre a 21 éves nigériai Kelechi Iheanacho, de csapata mindkét meccsén pályára lépett, sőt, az Izland ellen győztes meccsen (2-0) kezdő volt. Kisebb fajta mém lett mozdulata, amivel a meccs hajrájában, a második gól előtt el akarta kérni a labdát a gólszerző Musától.
Iheanacho be like ‘Musa biko help my career’ #worldcup #NGAISL pic.twitter.com/83ndXw9YRW
— Brother Malcolm (@boogiemmafc) 2018. június 22.
Az ő sztorija: apja nagyon nem szerette volna, hogy focizzon. Amikor a gyerek Iheanacho elszökött focizni, apja rendre megverte. „A nadrágszíja rossz végén voltam mindig, de bármivel ütött, ami a kezébe került” – idézte fel a gyerekkorát. Az áttörés akkor jött, amikor egy tanára azzal kereste meg a családfőt, hogy Iheanachót meghívták egy regionális válogatottba. Most már tud nevetni a történteken, és úgy látja, apja csak a javát akarta. Ironikus, hogy most már az édesapa a legnagyobb szurkolója a Leicester Cityben futballozó támadónak. Iheanacho nagy fájdalma, hogy kamaszkorában meghalt édesanyja, aki nem láthatja őt a vébén focizni, a góljait neki ajánlja.
Romelo Lukaku
Már most hatalmas sztár viszont a belga Romelu Lukaku. Ontja a gólokat a robusztus felépítésű csatár, aki még csak 25 éves, de így is már hazája legeredményesebb gólszerzője a válogatottban. Lukaku Antwerpenben született, apja, Roger zairei válogatott volt, de focistakarrierje után majdnem nincstelenek lettek.
A Manchester United csatára nemrég megindító interjúban beszélt arról, mennyire szegények voltak; előfordult, hogy hetekig nem volt áram a lakásukban. Megesett az is, hogy patkányok futkostak a padlójukon, de gyerekkora legsokkolóbb élményeinek egyike az volt, amikor rájött, anyja a szegényes ebédhez még vizezi is tejet. Megfogadta, hogy nagy futballista lesz, a belga focitörténelem legjobbja, és ha ez még nem is jelenthető ki, már egyértelmű: felnőtt fogadalmához.
Mielőtt valaki a történet hallatán a fújmultikultiminekideiszlám-tripre ülne fel, jegyezzük meg, hogy Lukaku gyakorló katolikus, Lourdes-ba is elzarándokolt. Bár ha vallásos muzulmán lenne, ugyanilyen felemelő lenne a sztorija.
John Guidetti
Az olasz és brazil felmenőkkel is rendelkező, részben Kenyában felnőtt John Guidetti a svédek korábbi nagy ígérete volt, mégsem tudta bejárni az az utat, amit korábban jósoltak neki (például akkor, amikor 2015-ben az U21-es Eb-t megnyerte Svédország). Amikor szombaton a németek ellen 26 évesen élete első felnőtt nagy tornáján pályára lépett, mégsem ezért pityergett a lelátón a felesége.
Guidetti makes his #WorldCup debut ; wife @sannadahlstrom in tears #GERSWE pic.twitter.com/fSuAaliRGj
— Football 24/7 (@foetball247) 2018. június 23.
Guidetti ugyanis a Feyenoord játékosa volt 2012-ben amikor az akkor még barátnő családjánál ebédeltek és a jelek szerint az ott fogyasztott csirkéből vírusos fertőzést kapott. A fertőzés olyan komoly volt, hogy testének egyik fele egy időre lebénult. Guidetti a következményekkel együtt majdnem két évet veszített a karrierjéből, mire sikerült teljesen felépülnie.
Szombaton egyébként kvázi negatív hőssé vált. Mindenki Toni Kroos nagyszerű szabadrúgására emlékszik a meccs 95 percéből, arra viszont nem teljesen, hogy ehhez kellett egy feleslegesen ellőtt labda a német kapu előtt.
I’m not a fan of either team but this level of selfish stupidity by #Guidetti is infuriating. More than the poor tackle attempt by #Durmaz at the other end, this is the real cause of #SWE dropping a valuable point. Full credit to #Kroos & #GER. #GERSWE #WorldCup pic.twitter.com/oU86skmKvO
— tactically speaking (@TacticSpeak) 2018. június 24.
Inkább semleges oldalról láttuk ezt a hibáztatást, mert Guidetti amúgy celebstátuszt élvez Svédországban. 2015-ben egy zenét is írtak – Johnny G címmel – róla, ami listavezető is volt:
Alireza Beirenvand
A vébé igazi tündérmeséje az iráni kapusé, ráadásul a válogatottja utolsó vébémeccsén a nagy pillanat is eljött a számára:
Azzal, hogy a Portugália elleni 1-1 során kivédte Cristiano Ronaldo büntetőjét. Erről még a világbajnokság hivatalos Twitter-csatornája is megemlékezett.
Iran goalkeeper Alireza Beiranvand ran away from his home at the age of 12, after his family tore his football clothes, to pursue his dream of being a professional footballer. He slept on roads and outside his clubs.
Today he has saved Cristiano’s penalty at the World Cup 👏🏻 pic.twitter.com/uUnmkhNzQW
— FlFA World Cup (@WorIdCupFC) 2018. június 25.
A 25 éves Beiranvand szereplése a vébén azért egyedi, mert nagyon sokat küzdött azért, hogy futballista lehessen. Egy kurd törzsbe született és a családja nem akarta, hogy focizzon, ezért tönkretették focis felszereléseit. Tizenkét évesen megszökött otthonról, a fővárosban, Teheránban akarta megvalósítani álmait. Laknia nem volt hol, így vagy ismerősöknél, vagy alkalmi szállásokon húzta meg magát, de az is előfordult, hogy az utcán, esetleg az edzőpálya kapujánál éjszakázott. Elvállalt minden munkát, dolgozott pizzériában, autómosóként, végül kitartása sikert hozott: nemcsak élvonalbeli kapus, hanem válogatott is lett, a keddi volt a 25. meccse a nemzeti csapatban.
With you all the way, Team Melli Iran! Also, a big shoutout to the man who never stopped believing in his dreams. Alireza Beiranvand, you guarded that box like the doors of heaven. #TeamMelli #IRNPOR pic.twitter.com/104ZAKZjbW
— Arnika Paranjape (@ArnikaParanjape) 2018. június 25.
Gabriel Jesus
Amikor Brazília négy éve hazai pályán megszégyenült a vébéelődöntőben Németország ellen (1-7), Gabriel Jesus legfeljebb csak álmodhatott a sikerről. Ekkor már leigazolta a Palmeiras, de nem sokkal korábban még az utcákon focizott.

Fotó: Instagram
Gabriel Jesus emellett az utcákat is festette, ahogyan a fenti kép mutatja. Erről készült nemrég egy videó is – már egy szponzorral együtt.
Tavaly pedig forgatott egy videót arról, ahogy visszatért gyerekkora helyszínére, egy riói favelába és ott focizik az utcán.
Borítókép: Raheem Sterling tetkója. Fotó: AFP/Europress/Oli Scarf